IKON Menkul

USDTRY-Düşüşler Kalıcı Olmadı…

TCMB Başkanı Murat Uysal, dün akşam BDDK Başkanı ve bazı banka genel müdürleriyle yaptığı toplantı sonrası yaptığı açıklamada, salgın döneminde piyasaya verilen likiditenin fazla kısmının sistemde bir likidite açığı oluşturmadan kademeli olarak geri çekileceğini söyledi. ABD tarafında ise istihdam rakamlarını takip ettik. Tarım Dışı İstihdam 1,600 milyon düzeyindeki beklentinin üzerinde 1,763 milyon kişi geldi. İşsizlik Oranı %11.1’den %10.2’ye düşerken, Ortalama Saatlik Kazançlar -%0.5 seviyesindeki azalış beklentisinin aksine %0.2 artış gösterdi. Bu gelişmeler eşliğinde güniçinde 7.3627’den 7.1150 düzeyine kadar düşen USDTRY paritesi tekrardan yükselişe geçerek 7.2691’e kadar yükseldi. Yükselişin devamında 12 Ağustos 2018’den gelen yükselen fiyat eğilimi önemli direnç olarak izlenebilir. Bu eğilimin geçilmesi ve üzeri fiyatlamada Dolar lehine momentum devam edebilir. Bu durumda 7.6500 ve 8.2500 direnç olarak izlenebilir. Geri çekilmelerde ise 7.2060 ve 7.1645 destek oluşturabilir.

Destekler;7.2060-7.1645-7.0550
Dirençler;7.3000-7.6500-8.2500

Ziraat FX

USD/TRY: ABD’nin Çin’in bazı teknoloji şirketleriyle ilişkileri yasakladığına yönelik haber akışıyla birlikte risk iştahı zayıflarken, Dolar endeksi (DXY) yatay desteği olan 92,5 seviyesinden tepkiyle karşılaşıyor. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri ise satıcılı. Yurtiçinde tarafa baktığımızda; kurdaki hareket yakından izlenirken, dün TCMB’nin likidite adımlarıyla ilgili açıklamasının ardından farklı likidite kanalları kullanılarak Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyetinin (AOFM) artırılması bekleniyor. Diğer yandan, dün akşam TCMB, BDDK ve banka yöneticilerinin yaptığı toplantı sonrasında bu sabah yapılan açıklamalar takip edildi.

Bu gelişmelere karşın, TL’deki zayıflığın şu dakikalarda devam ettiğini gözlemliyoruz. Gün içerisinde olası haber akışları yakından izlenecek. Kurda teknik seviyelere baktığımızda ise 7,3450 seviyesinin üzerinde 7,4250 civarındaki direnç izlenebilir. Olası düşüşlerde ise 7,24 desteğinin altında 7,15 seviyesine kadar düşüş görülebilir. Bugün yurtiçinde önemli bir veri akışı gözlenmezken, yurt dışında ABD’de TSİ 15.30’da temmuz ayına ilişkin tarım dışı istihdam verisi takip edilecek. Beklenti temmuz ayında istihdamın yaklaşık 1,58 milyon kişi artması yönünde.

Meksa Yatırım

Dışarıda zayıf seyreden dolar, iç piyasalarda değer kazanırken Dolar/TL kurunda yükseliş sürüyor.

USDTRY;Yükseliş hareketi sürüyor. Tüm zamanların en yüksek seviyeleri test edildi. İlk destekler 7.23-7.20 seviyelerinde bulunuyor. Bu seviyelerin altında verilecek sonraki destekler ise 6.17 ve 6.15-6.12 olarak görülüyor. İlk direnç ise 7.31 seviyesinde. Sonraki dirençler ise 7.37 ve 7.40-7.50 seviyelerinde. Çıkış hareketi sürüyor.

ALB Forex

Corona virüs salgınına ilişkin küresel endişelerin artması ve gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskının yeniden yükselmesi ile birlikte dün kurda yukarı yönlü hareketler izlendi. TCMB’nin akşam saatlerinde TL varlıklarda görülen oynaklığın azaltılması için gereken tüm araçları kullanacağını açıklamasıyla kurda geri çekilmeler izlendi. Yeni işlem gününde, corona virüs salgınına ve jeopolitik risklere ilişkin gelişmeler takip edilecek.

Direnç (7.3400 – 7.4000 – 7.5000)
Destek (7.2800 – 7.1800 – 7.1100)

Yapı Kredi

Usd/TL:

Londra piyasasında TL likidite sıkışıklığına bağlı olarak bu hafta swap faizlerinde yaşanan artış sonrası yurt içi piyasalarda volatilite artmış durumda. TL ve TL varlıklarda yaşanan volatilite sonrası TCMB yaptığı dün açıklamada piyasanın yakında takip edildiğini ve elindeki bütün araçları piyasalardaki aşırı oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanacağını vurguladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) dün aldığı kararla yurtiçi bankaların vadede TL alım yönündeki döviz swap işlemlerine getirilen özkaynakların %1’ini aşmama sınırlamasını kaldırdı.

BDDK, yurt dışında yerleşik tüm bankaların TL’ye erişim sınırlamalarının “belirli şartlarla” genişletilmesine karar verdi. Buna göre yurt dışında yerleşik bankaların belirli işlemler yoluyla yurt içi piyasadan temin edecekleri TL likiditenin yalnızca yurt içi piyasalarda TL cinsinden menkul kıymet almak için kullanılması ve fazla TL likiditenin yurt içi bankalarda saklanması gerekiyor.

Türkiye Bankalar Birliği’nin(TBB) dün düzenlediği, TCMB Başkanı Murat Uysal, BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben ve TBB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın ile TBB Yönetim Kurulu Üyesi bazı bankaların genel müdürlerinin biraraya geldiği toplantı sonrası yapılan açıklamada ekonomik faaliyetin finansmanına bankacılık sektörünün sağlıklı olarak katkı sağlamaya devam etmesi konusunda işbirliği mesajı verildi. Bankaların Aktif Rasyosu’na ilişkin düzenleme taleplerinin BDDK tarafından değerlendirileceği de çıkan haberler arasında yer aldı.

Veri takviminde bugün ABD’de işsizlik verileri ve tarım dışı istihdam verisi ön planda takip edilecek. Düne göre hafif toparlanan Dolar Endeksi 93 seviyelerinde. Global piyasalarda ABD-Çin gerginliği, ABD’deki yeni teşvik paketine ilişkin gelişmeler ve aşı çalışmalarına ilişkin haberler ön planda kalmaya devam ediyor.

Dün hızlı yükseliş gösteren Usd/TL paritesi bu sabah 7,29 civarında işlem görüyor. 7,20 ve 7 destek; 7,33 ve 7,42 seviyesi direnç olarak öne çıkabilir.