Gedik Yatırım

Dün Euro Bölgesi’nde ve yurt içinde ekonomik veri akışı genel olarak sakin seyretti. Almanya’da açıklanan haziran ayı fabrika siparişleri %10,1 olan beklentilerin üzerinde %27,9 oranında artış kaydetti. Yurt içi piyasalarda ve TL varlıklarda zayıf seyir dün de devam ederken, son günlerde kur cephesinde artan oynaklık ve volatil fiyatlamalar dikkat çekiyor. Artan oynaklık sonrasında dün TCMB’den gelen açıklama piyasaların yakın takibinde yer aldı. Piyasada oluşan fiyat gelişmelerin yakın takip edildiği belirtilen TCMB açıklamasında araçlar oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanılacağı belirtildi.

Bugün de yurt içinde ve Euro Bölgesi’nde ekonomik veri akışı sakin seyrederken, risk iştahının seyri ve salgın kaynaklı gelişmeler fiyatlamalar üzerinde etkili olacaktır.

Alan Yatırım

TL Majör Para Birimleri Karşısında Gerilemeye Devam Etti…

Global piyasalarda risk iştahının olumlu seyretmesine karşın TL varlıklara ilişkin riskler nedeniyle TL majör para birimleri karşısında negatif bir görünüm sergilemeye devam etti. Dün 8.66 seviyesini test eden Euro TL kuru yeni işlem gününün ilk saatlerinde bir miktar geri çekildi.

Euro, Türk Lirası karşısında günü 2.74% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Euro, Türk Lirası karşısında orta vadeli yükseliş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi devam etmektedir. Bununla beraber EURTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 8.6700 ve 8.6400’de, destek seviyeleri ise 8.6200 ve 8.5400’de bulunmaktadır.

Ahlatcı Yatırım

Haftanın üçüncü işlem gününde yurt içerisinde zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, Almanya ve Euro Bölgesi’nde hizmet ve bileşik endeksleri takip edildi. Haftanın dördüncü işlem gününde ise yurt içi ve Euro Bölgesi’nde zayıf veri akışı sürerken, pariteden gücünü alan Euro’nun etkisi ile güne 8,36 seviyesinde başlayan çaprazın gün sonunda 8,50 seviyesi üzerinde yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.
Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 8,61 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi.

8,64 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece aşağı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 8,58, 8,55 ve 8,52 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü olmasında ise 8,64, 8,68 ve 8,72 direnç seviyeleri takip edilebilir.

ALB Forex

Corona virüs salgınına ilişkin küresel endişelerin artması ve gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskının yeniden yükselmesi ile birlikte dün kurda yukarı yönlü hareketler izlendi. TCMB’nin akşam saatlerinde TL varlıklarda görülen oynaklığın azaltılması için gereken tüm araçları kullanacağını açıklamasıyla kurda geri çekilmeler izlendi. Yeni işlem gününde, corona virüs salgınına ve jeopolitik risklere ilişkin gelişmeler takip edilecek.

Direnç (8.6600 – 8.7800 – 8.9000)
Destek (8.5200 – 8.4400 – 8.3600)

Yapı Kredi

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Eur/TL paritesi bu sabah global çapta güçlenen Eur’nun da etkisi ile 8,64 civarında işlem görüyor 8,50 ve seviyeleri destek; 8,75 direnç olarak öne çıkabilir.