Dinamik Menkul

XAGUSD-Gümüş Yeniden Parlamaya Çalışıyor
Gümüş fiyatlarında görülen baskı özellikle endüstriyel kullanım alanının korona krizi nedeniyle daralması ve doların güçlü seyretmesinden kaynaklanıyor. Bununla birlikte gümüş üretimi de aynı şekilde virüs salgını nedeniyle bir miktar sekteye uğramış durumda. Tüm bu etkilerin yanında gümüşün aynı zamanda güvenli bir liman olma özelliği mevcut.
Gümüşün son 2 gündür kritik 14.37 desteği üzerinde kapanış yaptığını görüyoruz. Gün içerisinde bu referans seviyesi üzerinde kalıcı olmaya devam etmesinin, Gümüş fiyatlarının 15.16 direnç seviyesine doğru bir hamle yapmasına neden olacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte 14.37 referans seviyesinin kırılması durumunda Gümüşte tekrar 13.89 destek seviyesine doğru geri çekilmeler yaşanabilir.
Destek: 14.37 – 13.89
Direnç: 15.16 – 15.88 – 16.52

Venbey Yatırım

Büyük merkez bankaları, COVID-19 salgınının neden olduğu finansal kargaşa ile mücadele etmek için harekete geçti. Federal Reserve, ECB ve Bank of England büyük teşvik programları açıkladı. Federal Reserve bu Pazartesi günü tarihteki en büyük teşvik paketini piyasaya sürdüğü için XAG / USD 2020’nin en düşük seviyelerinden keskin bir şekilde sıçradı.
Gümüşte yukarı yönlü hareketlerde 14.45 ve 14.55 dolar seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. Olası aşağı yönlü hareketlerde 13.90 ve 14.10 dolar seviyeleri destek olarak takip edilebilir.

Ahlatcı Yatırım

Haftanın üçüncü işlem gününde ABD’de takip edilen özel sektör istihdam ve ISM imalat PMI endeksi ve Çin ekonomisinin iyileşme işaretleri göstermesine karşın koronavirüs salgınının küresel büyüme için ciddi bir tehdit oluşturmaya devam etmesinin güvenli varlık talebini artırması ile Gümüş’ün yukarı yönlü hareketi izlenmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde ise açıklanan ABD verileri sonrası Dolar’ın baskı altında kalması ile Gümüş’ünde Altın’a benzer olarak yukarı yönlğ hareketini sürdürdüğü takip edildi.
Teknik olarak incelediğimizde, Gümüş’ün 14,40 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 14,65 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece gelebilecek satışlar ile aşağı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 14,15, 13,90 ve 13,60 takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası ile Gümüş’teki eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 14,65, 14,90 ve 15,20 direnç seviyeleri takip edilmelidir.