Ahlatçı Yatırım

BRENT PETROL

Haftanın ikinci işlem gününde dikkatlerin OPEC ve ortaklarının rekor büyüklükteki üretim kısıntısını uzatıp uzatmayacağına çevrilmesi ile birlikte Petrol’ün yukarı yönlü hareketleri takip edilirken, OPEC’in 179. Bakanlar Toplantısının 9 Haziran’da yapılacağı duyuruldu. Haftanın üçüncü işlem gününde ise OPEC + koalisyonunun tarihi üretim kısıntısı anlaşmasını kısa süreliğine uzatmaya yakın olduğunu fiyatlaması ile birlikte Brent Petrol’ün gün içerisinde yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.
Teknik olarak incelediğimizde, Brent Petrol’ün 40 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 38,80 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile Petrol’deki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 40,90, 42,00 ve 43,20 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 38,80, 37,40 ve 36,90 destek seviyeleri takip edilebilir.

Işık Fx

BRENT PETROL

Küresel tarafta ekonomilerin yeniden açılması ve OPEC ülkelerinin daha fazla üretim kesintisinin gündeme gelmesi ilk etapta petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketliliği beraberinde getirmişti. Ancak üretim kesintisinin uzatılması konusunda anlaşmazlıklar olduğuna yönelik gelen açıklamalar bir miktar baskı yarattı. Nitekim yukarı yönlü hareketliliğin devamlılığı açısından 40 dolar direnç seviyesi önemini korumakta bu noktanın geçilmesi halinde 42 dolar seviyeleri hedef haline gelebilir. Aksi takdirde emtia tarafında oluşabilecek geri çekilmelerde 39.00, 38.75, 38.50 ve 38.20 destek seviyeleri takip edilebilir.

İntegral Yatırım

OPEC toplantısı hala belirsiz

OPEC toplantısının ne zaman gerçekleşeceği halen daha net değil. Rusya ve Suudi Arabistan bazı petrol üretici ülkelerin petrol kısıntısına yönelik kotaların aştığını ifade etti. Bu ülkeler arasında Irak ve Nijerya var. Bazı ülkelerin kota tarifelerine uymaması nedeniyle OPEC toplantısının erkene çekilebileceği konuşuluyor. Dolayısıyla toplantı tarihi halen daha net değil. Hatta toplantısının ertelenmesine yönelik görüşler de var. Ayrıca Suudi Arabistan ve Rusya, mevcut üretim kesintisi anlaşmasının 1 ay uzatılması üzerinde ön anlaşmaya vardı. Bu zaten beklendiğinden fiyatların içindeydi. Haberin ek bir fiyatlama yapmasını beklememekle birlikte yukarı yönlü eğilimin desteklenmesini öngörmekteyiz. Üretim kısıntılarının devam etmesi ve artan petrol talebi petrol piyasasının olumlu kalmasını destekliyor. Bugün OPEC toplantısının tarihine yönelik olası açıklamalara karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik Analiz: ABD’nin Batı Teksas tipi ham petrolünde (WTI) 36.30$ seviyesi yukarı yönde aşıldı ve mart ayın oluşa fiyat boşluğu kapanmaya başlıyor. Petrolün 36.30$ üzerinde kalmaya devam etmesi halinde 22 haftalık ortalama olan 38.40$ izlenebilir. WTI’da ana yön yukarı olmakla birlikte 22 haftalık ortalamanın üzerinde güçlenme olması halinde yükseliş eğilimi hız kazanabilir.

Destekler: 36.30 / 35.00 / 33.00
Dirençler: 38.40 / 40.00 / 41.00

BRENT Teknik Seviyeler
Destekler: 39.60 / 39.00 / 38.40
Dirençler: 41.00 / 42.00 / 43.50